FAQ: Disleksi Olan Çocuğa Nasıl Eğitim Verilmeli?

Disleksi olan bir çocuğa nasıl eğitim verilmeli?

Ona bol bol kitap okuyun. Disleksili çocukların olabildiğince stresten uzak yaşaması gerekmektedir çünkü stres durumu daha da zorlaştırır. Çocuğunuza gevşeme ve stresten uzak kalma yollarını öğretin. Çocuğun ders çalıştığı odadaki parlak ve dikkat çekici uyaranları kaldırın.

Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için neler yapilabilir?

Bu konuda ailenin çocuğa sağlayabileceği birçok alan vardır:

 • Dil gelişimini daha tamamlamamış çocuklar için yaptığınız işi sözlü anlatın.
 • Çocuklarınıza bol bol kitap okuyun.
 • Çocuklarınıza kitap okuma konusunda destek verin.
 • Yazının, kitabın belli bir düzeninin olduğunu fark etmesini sağlayın.

Disleksi hastalığı nasıl tedavi edilir?

Disleksi tedavisinde eğitsel terapi ile çocuğun tedavi edilmesi amaçlanır. Eğitsel terapi beş duyu organının algılamasının geliştirilmesidir. Dinleme, konuşma, yazma, okuma becerilerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesidir. Disleksi tedavisinde ilaç kullanımı yoktur.

Okuduğunu anlamamak hastalık mıdır?

Disleksi: Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

Matematik öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için neler yapılabilir?

Matematik Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklara Nasıl Yardımcı Olunur?

 1. Birinci adım tabi ki çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlığından destek almak.
 2. Kesinlikle suçlayıcı ifadeler kullanmayın ve devamlı olumlu motive edin.
 3. Çeşitli matematik problemleriyle sık sık egzersiz yapın.
You might be interested:  Sık sorulan: Kastamonu Eğitim Fakültesi Nerede?

Özel öğrenme güçlükleri nelerdir?

Disleksi ( Özel Öğrenme Güçlüğü ) Nedir? Özel Öğrenme Güçlüğü, bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen, dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma- yazma veya matematik becerilerinden bir ya da birkaçında yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir.

Disleksi hastalığı nasıl teşhis edilir?

Disleksi tanısı koyarken çeşitli zeka testleri çok yardımcı olmaktadır. Özellikle ülkemizde halen en geçerli olan zeka testi WISC-R testidir. Bu test 6 yaşını doldurmuş ve 16 yaşını doldurmamış çocuk ve ergenlerde uygulanabilir. WISC – R testi bir genel zeka puanı ve iki temel alt puanı ortaya koyar.

Öğrenme güçlüğü ne zaman fark edilir?

Öğrenme güçlüğü ne zaman fark edilir? Öğrenme güçlüğü genellikle ilk olarak çocukların okulda başarısız olmaya başlamasıyla fark edilir. Çocuklar temel okuma becerileri öğrenmede veya anlamada güçlükler yaşar.

Okuma yazma güçlüğü nedir?

Aynı zamanda öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi, bir bireyin normal zeka düzeyinde olmasına rağmen dil, okuma, ve yazma becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bir özel öğrenme bozukluğudur.

Bir çocuğun disleksi olduğunu nasıl anlarsınız?

Disleksi çocuklar, benzer sesteş harfleri karıştırma, D ile B gibi, M ile N gibi harf atlama veya ekleme, alfabeyi öğrenmede güçlük çekme, organize olamama, verilen talimatları takip etmede zorlanma, yön ve zaman kavramlarını karıştırma gibi öğrenme güçlüğü gösterebilirler.

Disleksi tamamen geçer mi?

Disleksi bir hastalık olmadığı için ilaç tedavisi yoktur. Dislektik çocuklar özel eğitime ihtiyaç duyarlar. Fakat ülkemizde bu eğitimi veren kurumlar bulunmamaktadır. Yaş ilerledikçe okuma problemleri düzelebilir ancak yazım hataları genellikle kalıcıdır.

Yetişkinlerde disleksi nasıl anlaşılır?

YETİŞKİNLERDE DİSLEKSİ

 • Yönleri karıştırma (sağ-sol,kuzey-güney,doğu-batı)
 • Haritayı anlamakta zorluk yaşama.
 • Düşük hızda okuma.
 • Okurken sık sık kelimeleri atlama,bir sayfayı anlamadan diğerine geçme.
 • Okuduğu kitabı tam bitirmeden değiştirme.
 • Özellikle sesli okurken sırayı kaçırma ve tonlamalarda hata yapma.
You might be interested:  E Okul Sınav Notları Nasıl Bakılır?

Okuduğunu anlamamak neden olur?

Okuduğunu anlamamanın en önemli nedeni dikkatli okumamaktır. Dikkati çabuk dağılan insanlar, okudukları metinlere tam konsantre olamadıkları için bir süre sonra okuduğunu anlamadığını fark etmektedir. Öyle ki ayrıntılar bir süre sonra aklında kalmamakta ve okuduğunu anlatması istendiğinde pek bir şey anlatamamaktadır.

Hangi ünlüler disleksi?

Disleksili Film Artistleri: Aslı Enver, Billy Bob Thornton, Danny Glover, Ebru Cündübeyoğlu, Harry Anderson, Henry Winkler, Jay Leno, Jennifer Aniston, Jim Carrey, Keanu Reeves, Kiera Knightley, Loretta Young, Octavia Spencer, Oliver Reed, Orlando Bloom, Susan Hampshire, Tom Smothers, Vince Vaughn, Whoopi Goldberg.

Disleksi hastalığı sonradan olur mu?

Yani bir çocuk sonradan disleksi olmaz ancak etkilenen akademik becerilere olan gereksinimler bireyin kısıtlı olan yeterliliğini aşana kadar belirgin hale gelmeyebilir. Yani belirtilerin belirginleşmesi her çocukta aynı dönemde olmaz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector