FAQ: Eğitim Fakültesi Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir?

Öğretmenler memur olabilir mi?

Öğretmen olacak kişiler de eğer KPSS’ye girip tercihte bulunabilerceklerdir. Ancak, bu kişilerin tercih ettikleri memur kadrolarına yerleşebilmeleri için mutlaka MEB’den muvafakat almaları gerekmektedir. Çalışılan kurumun muvafakat vermemesi halinde geçiş yapmak mümkün değildir.

Bir öğretmen nerelerde çalışabilir?

Öğretmenlerin Çalışma Alanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, Özel kolejlerde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Özel dershanelerde çalışabilirler.

Eğitim fakültesinde ne olunur?

Eğitim fakültesi, içerisinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Din Kültürü şeklinde alanlarına ayrılan öğretmenlik mesleğini içerir. Sayısal okuyorsan Matematik ve Fen bölümlerini, eşit ağırlık ya da sözeldeysen Türkçe, Coğrafya ve Tarih gibi bölümleri tercih edebiliyorsun.

Böte hangi memurluklar?

BÖTE Bölümü mezunları, MEB bünyesindeki devlet ve özel statülü okullarda öğretmen, danışman, eğitim programı danışmanı, öğretim teknoloğu veya üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmektedirler (Altun & Ateş, 2008; Şahin, 2010).

Eğitim fakültesi mezunları hangi kpss’ye girer?

KPSS Öğretmenlik Sınavı Hakkında. KPSS -Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir.

KPSS B grubu nereleri tercih edebilir?

KPSS B Grubu kadrolar, mühendislikten teknikerliğe, memurluktan hemşireliğe, mimarlıktan avukatlığa kadar atama yapılacak tüm kadrolardır. Tüm lisans mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar KPSS B Lisans sınavına girebilir. KPSS – B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır.

You might be interested:  Üniversite Ders Kaydi Ne Zaman?

Öğretmen ne mesleği yapar?

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, ‘ Mesleği bilgi öğretmek olan kimse’ olarak tanımlanan öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Yeni mezun öğretmen ne yapmalı?

Yeni mezun öğretmenlere ipuçları

 1. Organize olun. Öğretmenlerin her gün ilgilenmek zorunda kaldığı kağıt, defter ve dijital dokümanların sayısı oldukça fazla.
 2. Sınıf kültürü oluşturun.
 3. Diğer öğretmenlerle iletişim.
 4. Kendi profesyonel gelişim ağınızı oluşturun.
 5. Yardım isteyin.
 6. Cesur olun.
 7. Rahat olun.

Eğitim fakültesinde kaç bölüm var?

Çağdaş öğretim ve araştırma teknolojilerinden yararlanan Eğitim Fakültesi, uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde uluslararası araştırma projelerinde de etkin olarak yer almaktadır. Eğitim Fakültesinde altı bölüm bulunmaktadır.

Eğitim fakültesi kaç yıl?

Şu an her üniversite 4. sınıf öğrencilerine formasyon veriyor ve o fakülteler 4 yılda formasyonlu bir biçimde mezun veriyor. Yani bizler öğretmen olabilmek için Eğitim Fakültesi ‘nde 5 yıl okurken, amacı öğretmen yetiştirmek olmayan fakültelerin öğrencileri 4 yılda öğretmen olarak mezun oluyor.

Eğitim Bilimleri bölümü ne demek?

Eğitim bilimleri alanı okul yönetimi, eğitim programlarının geliştirilmesi, eğitimde ölçme ve değerlendirme yapılması gibi alanlarda öğrenci yetiştiren bir bölümdür.

Böte mezunu nerelere atanabilir?

Böte mezunlarının sadece ilkokul düzeyindeki okullara atanabilme hakları bulunmaktadır.

 • Kamu/özel kuruluşlarda bilgi-bilişim merkezi yöneticisi-danışmanlığı
 • Öğretim teknolojileri ölçme ve değerlendirme uzmanlığı
 • Eğitim ve öğretim teknoloğu.
 • Öğretim tasarımcısı
 • Web tabanlı eğitim tasarımcısı

Böte mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunları için hem Eğitim Bilimleri Enstitüsü programlarında, hem de Bilgisayar Mühendisliği, İşletme veya Yönetim Bilişim Sistemleri gibi alanlarda Yüksek Lisans yapma şansın var.

You might be interested:  E Okul Notlar Nasıl Hesaplanır?

Böte teknik öğretmen oldu mu?

BÖTE mezunlarının mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına öğretmen olarak atanamamaktadır. Dolayısıyla BÖTE mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür yardımcısı olarak atanabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector