Islami Eğitim Nasıl Olmalı?

Küçük yaşlarda çocuğun din eğitimine Allah inancıyla başlamak gerekir. Sonra anlatılacak bütün dînî bilgiler, Allah inancı merkeze alınarak verilmelidir. Çocuk, ilk defa “Allah” demeyi öğrendikten sonra, Allâh’a duâ etmenin ve O’na yönelmenin tecrübesini yaşamalıdır.

Dini eğitime kaç yaşında başlanmalı?

Çocuk 7-11 yaş arası soyut düşünmeye ve bunları işlemlemeye başlasa da bu süreç 11-12 yaş yaşından itibaren anlamlandırılabilir. Ancak sağlıklı bir din eğitimi veya dini kavramlarının öğretim süreci de bu döneme denk düşmelidir. Eğitim sistemimizde ikinci kademe eğitim dönemine denk düşen süreçte yer alması doğrudur.

Allah nerde diyen çocuğa nasıl cevap verilir?

Çocuğun ‘Allah nerde?’ Sorusunun Cevabı

Allah, yukarıda, aşağıda, yanda değildir, mekandan münezzehtir. Fakat Allah’ın yarattığı varlıklar her yerdedir ve yarattığı bu varlıklarda bizim gözümüzle gördüğümüz güzellik ve mükemmellik gibi özellikleriyle de her yerdedir’ şeklinde olabilir.

Din eğitimi ne zaman başlar?

Beş yaş, çocukluk döneminin düğüm noktasıdır. Bu yaşı, “altın yaş” olarak vasıflandırabiliriz. Bu çağ, çocuğun birtakım ibadetlere, dînî tavır ve davranışlara âşinalık kazandırabilmesi için en önemli zaman dilimidir.

Bir çocuk nasıl eğitilmeli?

Bunun önüne geçmek için, ebeveynler kendi aralarında çocuklarına hangi konuda nasıl davranmaları gerektiğini konuşmalı ve birbirlerini desteklemelidir.

 1. Çocuğunuza Söz Verdiğinizde Yerine Getirin.
 2. Sevginizi Gösterin.
 3. Çocuğunuzun Sorumluluklarına Dahil Olmayın.
 4. Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın.
You might be interested:  Üniversite Harç Yatırılmazsa Ne Olur?

Allah’ın varlığını çocuklara nasıl anlatırım?

Din eğitimi sevgi üzerine kurulmalıdır. Allah’ın azabı değil rahmeti işlenmelidir. Allah’ın cezalandırıcı değil, esirgeyici, bağışlayıcı ve çok sevdiği ile başlanmalıdır. Çocuklara, Allah’ın sevdiği, koruduğu, bağışladığı, hoş görülü olduğu ödüllendirdiği anlatılmamalıdır.

Allah şu an nerede?

Göklerde ve yerde ne varsa O’na aittir (Yunus, 10/66) Dolayısıyla Allah’ı, yaratıp idare ettiği ve sahibi olduğu âlemde bir yere izafe etmek sağlıklı bir yaklaşım olamaz.

Allah var ise neden göremiyoruz?

Mesela soğuk olmasaydı sıcağın,acı olmasaydı tatlının,ışık olmasaydı karanlığın ne 3-)ZUHURUNUN ŞİDDETİNDEN GİZLENMESİ: Allah’ı göremeyiz.Çünkü O zuhurunun şiddetinden gizlenmiştir.

Her şeyin bir yaratıcısı varsa Tanrıyı kim yarattı?

Tanrı oluş ve bozuluş kanununa tabi olmadığına göre, bir başlangıcının ve sonunun da olması gerekmez. Başlangıç ve sonu olmadığına göre başka bir yaratıcısının olmasından da söz edilemez. Öyleyse Allah’ı kim yarattı, gibi bir soru anlamlı değildir. Çünkü her şeyi yaratanın yaratılması mantık noktasından geçersizdir.

Okullarda din öğretilmeli mi?

1982 yılında hazırlanan yeni Anayasanın 24. maddesinin ilgili paragrafı aynen şöyledir: “Din ve ahlak eğitimi ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve orta öğretim kurumlarında okulların zorunlu dersleri arasında yer alır.

Avrupa’da din eğitimi kaç yaşında başlar?

Model olarak gösterilen Avrupa’da ise din eğitimi bazı ülkelerde 2,5 yaşında başlatılıyor. Belçika’da 2,5-6 yaş arası çocuklara, öğretmenler koordinesinde papaz ve rahibeler ders veriyor. Almanya’da 3-6 yaş grubunun yüzde 70’i kiliselerde din eğitimi alıyor.

Din eğitimi verilmeli mi?

Mehmet Toran ile konuştuk. “Eğer bir din eğitimi verilecekse, ki onun da çocuk haklarını gözetecek bir şekilde verilmesi gerekiyor, 12 yaşından sonra verilmeli. Çocuğun bu gelişimsel özellikleri dikkate alındığında 3-5 yaş aralığındaki çocuklara okul öncesi eğitimde “din” eğitiminin verilmesi uygun değildir.

You might be interested:  Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay Hangi Olayda Şehit Edilmiştir?

Çocuğu tanımlayan özellikler nelerdir?

Bu yaş aile ve çocuk için altın yaş olarak nitelendirilebilir. Çok daha dengeli ve yeterlidir. Yaşadığı çevreye daha fazla uyum sağlar. Daha çabuk karar verir.

 • Adımı-soyadımı söyleyebilirim.
 • Ailemdeki kişilerin isimlerini söyleyebilirim.
 • Devletimin adını söyleyebilirim.
 • Telefonumu ve ev adresimi söyleyebilirim.
 • Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeli?

  Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

 • Çocuklarınıza Düzenli Olarak Görevler Verin.
 • Problemlerle Başa Çıkabilme Becerisini Öğretin.
 • Sosyal Zekalarını Geliştirmelerine Yardım Edin.
 • Sonuç Odaklı Ebeveynlik Yapmayın.
 • 3 yaşındaki bir çocuğa neler öğretilir?

  3 yaşından itibaren çocuk, oyun çağına girer. Motor becerileri de iyice gelişmiştir. Bilişsel, dil gelişimi de, ilerlemektedir. Sayı sayar, renkleri, kavramları öğrenir, soru sorar, benlik ve cinsiyet duygusu gelişmeye başlar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector