Mesleki Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

Eğitim sertifikası nasıl alınır? Mesleki eğitim belgesi veren kurumlar, özel kurslardır. Yönetmelik kapsamındaki şartları sağlayan ve eğitimi başarıyla tamamlayanlara e-devlet onaylı mesleki eğitim belgesi veren özel kursların eğitim programlarına başvuru yapılmalıdır.
Mesleki eğitim belgesi alınabilmesi için öncelikli olarak çalışılan yerde SGK’lı çalışılması ve bu meslek ile yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olunması şarttır. Gerekli olan başvuru evrakları tamamlanması ile başvuru yapılabilir.

Mesleki eğitim belgesi nereden alınır?

E-devlet onaylı mesleki eğitim belgesi almak isteyenler, Halk Eğitim Merkezleri’nden ya da mesleki eğitim ile ilgili protokol yapan özel kurslardan bu belgeyi alabilirler. E-devlet onaylı mesleki eğitim belgesi almak için öncelikle eğitimin tamamlanması gereklidir.

Mesleki yeterlilik belgesi ücreti ne kadar?

Belge masraf karşılığı 250 TL’dir. (KDV’den muaftır.) Sadece belge almaya hak kazanan kişilerden tahsil edilir. Belge zorunluluğu kapsamındaki mesleklerde teşvikten yararlanan kişilerden bir defaya mahsus belge masraf karşılığı tahsil edilmez.

MYK belgesi almak ne kadar sürer?

Kuruluşların iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız. – Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının belge almaya hak kazanan kişileri MYK’ye bildirmesini takip eden 4-6 iş günü içerisinde belgeler yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına teslim edilmektedir.

You might be interested:  Bir Öğretmen En Fazla Ne Kadar Ek Ders Alabilir?

Mesleki yeterlilik belgesi hangi kurumdan alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli meslek gruplarında çalışan işçilere, yeterlilik belgesi MYK tarafından zorunlu hale getirilmiştir. ARTUN BELGELENDİRME gibi bu belgeyi veren kurumlar (firmalar), aynı zamanda yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları olarak da bilinmektedir.

Mesleki eğitim belgesi ne işe yarar?

Mesleki eğitim sertifikası herhangi bir meslek sahibi olanların kedi meslekleri ile ilgili gelişim sağlamalarını, belli bir bilgi birikimi ve beceriye sahip olmaları gibi amaçlarla verilir.

MYK belgesi ücretsiz mi?

MYK belge ücreti ödenecek mi? Hayır ödenmeyecek. Belge ücreti MYK tarafından teşvik kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan tahsil edilecektir. Teşvikten faydalanan kişiden belge ücreti alınmayacaktır.

Mesleki yeterlilik belgesi parayla alınır mı?

Sınavlar sonucunda mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan kişilerin ödemiş oldukları sınav ücretleri kendilerine iade edilmektedir ve bu kişilerden mesleki yeterlilik belgesi masraf karşılığı talep edilmemektedir.

Meslek lisesi diploması MYK yerine geçer mi?

Mesleki yeterlilik belgesi diploma yerine de geçerli sayılmaz.

Mesleki eğitim belgesi ne kadar sürede alınır?

Ustalık belgesi başvuru işlemleri yılın 365 günü yapılabilmektedir. Teorik eğitim ve e-sınav için gerekli belgelerin hazırlanarak mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Ustalık belgesi başvuru işleminizi takip eden sınav tarihinden en az 2 ay önce yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi süresi bitince ne olur?

Kişi Mesleki Yeterlilik Belgesinin geçerlilik süresi bitmeden önce belgesini yenileyebilir, eğer yenileme işlemlerini gerçekleştirmezse geçerlilik süresi dolduğunda belgesinin geçerliliği sona erer. Yenileme işlemlerinin daha önce belge alınan kuruluşta yapılması zorunlu değildir.

MYK ücretini kim öder?

Sınavlara girerek belge almaya hak kazanan başarılı adayların sınav ücretleri KDV hariç 300 Avro’ya kadar karşılanacaktır. Sınav ücreti 300 Avronun üzerinde ise fark aday tarafından ödenecektir.

You might be interested:  Üniversite Ara Sınıf Ne Demek?

MYK sınavı nerede yapılıyor?

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

Mesleki yeterlilik belgesi hangi illerde var?

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar (firmalar); İstanbul, Avrupa Yakası, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana vb şehirlerde hizmet vermektedirler.

Meslek lisesi mezunları mesleki yeterlilik belgesi almalı mı?

Hayır, eğitim ihtiyacı olan kişiler eğitim almaya devam etmektedir. Ustalık belgesi ve diploma dışındaki belgeler 5544 sayılı Kanun gereği çalışma şartını karşılamadığı için kalfalık belgesi, katılım belgesi, geçici ustalık belgesi, vb. sahiplerinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector