Türk Eğitim Vakfı Ne Amaçla Kurulmuştur?

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) devletin sağladığı eğitim haklarına katkıda bulunmak için 1995 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Eğitim hizmetleri kapsamında vakıflarımızdan biridir. Ülkemizde vakıfçılık sağlık, eğitim, ulaşım, adalet, güvenlik, insani yardım amaçlarıyla yapılmaktadır.
54 yıl önce 205 iş insanı, öğretim üyesi ve entelektüel, eğitimin yaygınlaşması amacıyla merhum Vehbi Koç’un önderliğinde bir araya geldi. 1967 Türkiye’sinin şartlarında birçok kişi için hayal bile edilemeyecek bir seferberlikle okumak isteyen gençlere destek olmak için Türk Eğitim Vakfı’nı kurdular.

Türk Eğitim Vakfı’nın faaliyetleri nelerdir?

Faaliyet Alanları

 • Staj yerleri temin edilmekte,
 • Teknik geziler ve moral gezileri düzenlenmekte,
 • Ücretsiz İngilizce kursu açmakta(*),
 • Dizi toplantılar yaparak, bursiyerlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermekte,
 • Ücretsiz sinema, tiyatro, konser ve fuar davetiyesi sağlamakta,
 • Turk Egitim Vakfi devletin mi?

  Türk Eğitim Vakfı, kısa adı TEV, başarılı ama maddi olanakları kısıtlı gençlerin öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla kurulan, kamuya yararlı sivil toplum kuruluşu. 4 Mayıs 1967’de Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.

  Türk eğitim Vakfını kim yönetiyor?

  Türk Eğitim Vakfı (TEV), insan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirme vizyonuyla yaşayan bir sivil toplum kuruluşudur.

  Yönetim Kurulu.

  Adı Soyadı Ünvanı
  Adnan Adil İĞNEBEKÇİLİ TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili
  Bengü BALKIR MISIRLIOĞLU TEV Yönetim Kurulu Üyesi
  Sezai Emin TAŞKENT TEV Yönetim Kurulu Üyesi
  You might be interested:  2001 Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Başladı?

  Türk Eğitim vakfı nedir ne iş yapar?

  Türk Eğitim Vakfı, Merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 hayırsever tarafından 4 Mayıs 1967 yılında kurulmuştur. Misyonumuz; başarılı ve maddi olanaklardan yoksun, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençlere eğitim imkanı sağlamak ve onların eğitim sistemine destek olmaktır.

  Milli eğitim Vakfı devlet kuruluşu mudur?

  Millî Eğitim Vakfı hayırsever kişi ve kuruluşların bağışlarını eğitim hizmetlerine dönüştüren, daha nitelikli eğitim imkânları yaratmayı amaçlayan, toplum dayanışmasında insanımızın birlik ve yardımlaşmasının sembolü olmuş bir sivil toplum örgütüdür.

  Türk Eğitim Vakfı kimlere burs veriyor?

  TEV Yüksek Öğrenim Eğitim Bursundan, Türkiye sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören T.C. uyruklu, 25 yaşını aşmamış, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan, başka bir kamu veya özel kurumdan burs almayan öğrenciler faydalanabilmektedir.

  TEV Nasıl Bir Vakıf?

  1967 yilinda vehbi koc önderliginde kurulan bir vakiftir. amaci, maddi destege ihtiyaci olan basarili ögrencilere burs vermek, okul, ögrenci yurdu ve merkezleri açmak, egitimve ögretim alaninda arastirmalar yaptirmak, sanayi-üniversite egitim isbirligini tesvik edip desteklemek ve milli egitime yardimci olmaktir.

  Milli Eğitim Vakfı kimler tarafından kurulmuştur?

  Vakıf kuruluş çalışmalarını yürütmek üzere beş kişiden oluşan bir heyet oluşturulmuş, bu heyette Osman Güngör Feyzoğlu, Hüseyin Aktuğ, Abdullah Çelik, İhsan Özçukurlu ve Necat Bozkurt görevlendirilmiştir.

  TEV bursu çıkıyor mu?

  Genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 75) ve hiç başarısız dersi olmayan bursiyerler, TEV Yüksek Öğrenim Başarı Belgesi ve bir aylık burs ile ödüllendirilir.

  Türk Eğitim vakfı ne kadar burs veriyor?

  2021-2022 Öğretim Yılı Aylık Burs Ücreti : 800 TL ‘dir.

  Tevin amaci nedir?

  İnsan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirmek. Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı olan öğrencilere burs desteği vererek, ülkemize ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemek.

  You might be interested:  Öğretmen Ne Zaman Tayin Isteyebilir?

  TEV ne kadar burs veriyor?

  Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, her yıl 7-8 bin öğrenciye burs verdiklerini, böylece sadece gençlere değil, ailelere de destek olduklarını söyledi. TEV’in ev sahipliğinde Kayseri’de düzenlenen programda, vakfın bursiyerleri, bağışçıları ve kentin yöneticileri bir araya geldi.

  Burs neden istenir?

  Burslar, maddi zorluk çeken, yurt içi ve dışında okuma imkânı bulunmayan öğrencilere sunduğu maddi desteğin yanı sıra onların duyarlı bireyler olmalarına da katkı sağlıyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector