FAQ: Çıraklık Eğitim Nasıl?

Çıraklık eğitiminin amacı nedir?

– Çırakların Eğitiminde Amaç; Değişik Nedenlerle Örgün Eğitim Sistemi Dışında Kalan Ve İş Yerlerimizde, Gelecekte Kalfa Ve Usta Unvanı İle Çalışacak Veya Kendi İşyerlerini Açacak Gençlerimizin, Kaliteli Mal Ve Hizmet Üretmelerini Sağlamak Üzere Yetiştirmek, Yeteneği Uygun Olanlara Yüksek Öğrenim İmkânı Vermektir.

Çıraklık okulunda ne yapılır?

Çırak yaşında olup, okul sistemi dışında bulunan gençlere temel meslek eğitimi vermek ve bunları işe yerleştirmek, Çıraklık sistemine girecek gençlerin uygun meslek seçimine rehberlik yapmak, 14-18 yaş grubunda olup geleceğini bir işyerinde çalışarak kurmaya çalışan gençlere çıraklık sistemi yoluyla meslek eğitimi

Çıraklık eğitim Merkezi kaç yaş sınırı?

Aşağıdaki şartları taşıyan her kişi çırak olabilir. •14 yaşını doldurmuş olmak, 19 yaşından gün almamış olmak. En az ilköğretim okulu mezunu olmak •Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Çıraklık eğitim kayıtları ne zaman başlıyor?

Yukarıdaki şartlara ilave olarak; 1- Daha önce Mesleki ( çıraklık ) eğitimden geçmemiş olmak, 2- Askerlikle ilşkisi bulunmamak. MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÖĞRENCİ KAYITLARI HER YIL TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL AYLARINDA ve OCAK AYI ARA KAYIT DÖNEMİNDE YAPILMAKTADIR.

You might be interested:  Okul Tatilleri Nasıl Olacak?

Çıraklık okullarında hangi meslekler var?

Çıraklık Sözleşmeleri, Kalfalık Ve Ustalık Belgeleri

  • 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Nedir?
  • 3308 Sayılı Yasa Kapsamında Bulunan Meslek Dalları Hangileridir? TESVİYECİLİK. TORNACILIK. FREZECİLİK. VARGEL PALANYA. TAŞLAMA ALET BİLEME. SOĞUK DEMİRCİLİK. KAYNAKÇILIK. SAÇ İŞLERİ KAPORTA TAMİRCİLİĞİ KUYUMCULUK. SİHHI TESİSATÇILIK.

Çıraklık eğitimi sigorta başlangıcı sayılır mı?

Ortaöğretim ve yükseköğretim dönemlerinde yapılan stajlarda emekliliğe esas olan uzun vadeli primler ödenmediği, sadece kısa vadeli sigorta primi ödendiği için sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemektedir.

Çıraklık okulu diploması lise diploması yerine geçer mi?

KALFALIK VE USTALIK BELGESİ OLANLAR LİSE DİPLOMASINI NASIL ALIR? Kalfalık ve ustalık Belgesi olan ortaokul mezunları, mesleki lisesi diploması da alabilecekler. Mesleki Eğitim Merkezlerinde ( Çıraklık Eğitim Merkezi) Kalfalık ve Ustalık eğitimi alan öğrencilerin Lise diploması almalarının önü açılmıştır.

Çıraklık Okulu para veriyor mu?

İşverenlerin ihtiyacı olan nitelikli işgücü talebini karşılamak için çıraklık eğitimi alan çırak, öğrencilerin prime esas kazançları aylık prim ve hizmet belgelerini 1’i ile 30’u arasında düzenleyenler için günlük 59,63, aylık kazanç tutarı da 1788 lira olarak ödeniyor.

Çıraklık belgesi ne kadar sürede alınır?

2. 14 Yaşını doldurmuş, 19 Yaşından gün almamış olmak, ( 19 Yaşından Büyüklerde Kayıt Olabilir. ) 3. Bünyesi ve sağlık durumu, gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Mesleki eğitim Merkezi kaç yaş sınırı?

Mesleki eğitim merkezine her yaştan vatandaşımız kayıt olabilir. Yaş sınırı yoktur. En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla ve bir işletme ile sözleşme imzalanıp gerekli diğer evraklarla beraber mesleki eğitim merkezi müdürlüğüne teslim edilmesiyle ile süreç başlamış olur.

Çıraklara devlet desteği ne kadar 2021?

İşte 2021 stajyer maaşları Stajyerlere geçen sene en az 619,19 TL ödeniyordu. Söz konusu tutar bu sene ise 767,27 TL’ye çıktı. Bu yaz döneminde staj yapan öğrencilere, 767,27 TL’den daha az asgari ücretin verilmeyeceği açıklandı. Stajyer ücretleri için devlet katkı sağlıyor.

You might be interested:  Yurtdışı Eğitim Danışmanı Ne Yapar?

3308 sayılı mesleki eğitim Kanununa göre hangi belge olmadan çırak çalıştırılamaz?

Bu Kanun kapsamında bulunan il ve mesleklerde faaliyet gösteren iş yerleri, Bakanlıkça tespit edilecek illerde ve meslek dallarında ondokuz yaşından gün almamış kişileri çıraklık sözleşmesi yapmadan çalıştıramazlar.

Mesleki Eğitim Merkezi okulları ne zaman açılıyor?

Yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” bilgisi paylaşıldı.

Çıraklık okulu haftada kaç gün?

Çıraklık eğitimi süresi mesleklerin özelliği dikkate alınarak 2-4 yıl arasında belirlenmektedir. Çıraklar, eğitim süresince haftada bir gün (8-10 saat) teorik eğitim görmek üzere mesleki eğitim merkezlerine devam ederler.

Ustalık belgesi kayıtları ne zaman 2020?

Kalfalık Ustalık Uygulama Sınavları Merkezimizde 7-16 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Teorik sınavlar e sınav merkezlerinde yapılacaktır. Sınava girecek adaylar sınava giriş belgelerini 28– 30 Eylül 2020 tarihleri arasında Merkezimizden mutlaka almaları gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector