Sık sorulan: Eğitim Fakültesinde Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Eğitim Bilimleri Enstitüsü hangi bölümleri kapsar?

Bölümler

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı
 • Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı
 • Eğitimde Drama Anabilim Dalı
 • Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu Anabilim Dalı
 • Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı
 • Karakter ve Değer Eğitimi Anabilim Dalı
 • Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı

Yüksek lisans yapmak için ne lazım?

Yüksek lisans, İngilizcesi “master“ olan bir lisans öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir. Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir tezle ispat etmesiyle tamamlanır.

Yüksek lisans Her bölümde yapılabilir mi?

Sonuç olarak dilerseniz mezun olduğunuz alan dışında başka bir alanda da yüksek lisans yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin kişisel ihtiyacınıza ve enstitünün belirlemiş olduğu başvuru şartlarına bağlıdır. Alan dışı yüksek lisans yapmak istediğiniz enstitü ya da hoca ile irtibata geçerek detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Yüksek lisans mezunlarına ne denir?

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”, “hekim”, ” yüksek mühendis”, ” yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.

You might be interested:  Mit Eğitim Merkezi Nerede?

Sosyal Bilimler Enstitüsü hangi bölümleri kapsar?

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

 • Arkeoloji Anabilim Dalı
 • Basın ve Yayın Anabilim Dalı
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri A.B.D.
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Anabilim Dalı
 • İktisat Anabilim Dalı
 • İletişim Tasarımı ve Yönetimi Anabilim Dalı
 • İşletme Anabilim Dalı

Yüksek lisans yapmak için ortalama kaç olmalı?

Yüksek lisans programlarına başvuran adayların lisans not ortalamalarının 100 üzerinden en az 65; doktora/sanatta yeterlik programlarına başvuranların ise lisans not ortalamalarının en az 65, yüksek lisans not ortalamalarının en az 75 olması gerekir.

Neden yüksek lisans yapmak istiyorum?

Kendinizi farklı bir alanda geliştirmek, Akademik kariyer yapmak, İş başvurularında daha avantajlı olmak, İlgi alanınız hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak vb. sebepler için yüksek lisans yapabilirsiniz.

Yüksek lisans için ne kadar para gerekli?

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans harç ücretleri kaldırılmıştır. Yani ücretsizdir. Vakıf üniversitelerinde ise tezli yüksek lisans harç ücretleri tez dönemi dahil 15.000-20.000 TL aralığındadır.

Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak için hangi bölüm mezunları?

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (Tezsiz) programına başvurmak isteyen adayların Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile tıp bölümlerinden birinden mezun olması şartı aranmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans 2 dönemde biter mi?

Ders döneminde ya da tez döneminde başarısız olan öğrenciye 2 yarıyıl daha ek süre verilir. 6 yarıyıllık süre sonunda başarısız olan öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir. Tezsiz yüksek lisans eğitim süresi ise 2 yarıyıldır, yani 1 yıl sürer.

Hangi lisans mezunları hangi alanda yüksek lisans yapabilir?

Örneğin öğretmenlik mezunusunuz veya Kimya, Fizik bölümlerinden mezun oldunuz, üniversitelerin İnsan Kaynakları Yönetimi, Pazarlama gibi bölümlerinde tezli veya tezsiz yüksek lisans programlarına kabul edilebilirsiniz.

You might be interested:  Askeriyede Öğretmen Nasıl Olunur?

Yüksek lisans iktisat mezunu hangi ünvanı alır?

2. Kazanılan Derece. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere İktisat alanında Yüksek lisans diploması verilir. İktisat Bölümü mezunları İktisat Bilim Uzmanı unvanı alır.

Yüksek lisans Sınavları nelerdir?

Yönetmeliğe bakıldığında yüksek lisans başvurularında temel olarak ALES, lisans ortalaması ve bilimsel değerlendirme ve/veya mülakat sınavları istenmektedir. Bu puanların alt limitleri ise üniversitenin senato kararına göre belirlenir.

Lisansüstü ve yüksek lisans aynı mı?

Lisansüstü: Yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimi kapsar. Master: Yüksek lisansın İngilizce karşılığıdır. Meslek Yüksekokulu: Belirli mesleklere yönelik ara insangücü yetiştirmeyi amaçlayan 2 yıllık 4 yarı yıllık eğitim-öğretim veren bir yükseköğretim kurumudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector